Sakrament Kapłaństwa.
Kapłaństwo zostało ustanowione ze względu na Eucharystię i przez nią kapłani najlepiej służą ludziom i wspólnocie Kościoła, poprzez posługę uświęcania (KKK 1551). Kapłani sprawując sakramenty nieustanie obcują z świętością Boga. Najpełniej jest to uwidocznione w Eucharystii, poprzez którą Bóg stępuje do człowieka.
Podczas uroczystości święceń kapłańskich na jej uczestnikach chyba największe wrażenie robi moment, kiedy kandydaci na księży leżą w kościele twarzą do posadzki. Udzielający święceń biskup w tradycyjnym pouczeniu przypomina im o służbie ludziom: "kapłan jest z ludu wzięty i dla ludu ustanowiony". Najistotniejszym obrzędem tego sakramentu jest położenie rak przez biskupa na głowie wyświęcanego, a także modlitwa konsekracyjna będąca prośbą do Boga "o wylanie Ducha Świętego i udzielenie Jego darów".
Według prawa kanonicznego święceń kapłańskich można udzielić tym kandydatom, którzy ukończyli 25. rok życia, są gotowi dobrowolnie przyjąć celibat i publicznie wyrażą wolę zachowania go z miłości do Królestwa Bożego i służby ludziom.
Od początku istnienia Kościoła są trzy stopnie święceń. Pełnię sakramentu kapłaństwa dają święcenia biskupie. Współpracownikami biskupa są prezbiterzy czyli kapłani. Na niższym stopniu hierarchii stoją diakoni, którzy mają za zadanie pomagać biskupom i kapłanom. Diakoni mogą np. asystować im przy celebrowaniu Mszy, udzielać komunii, asystować przy zawieraniu małżeństw, prowadzić pogrzeby.
Według Jana Pawła II kapłan jest "człowiekiem sacrum", wyznaczonym jak Chrystus do sprawowania kultu Ojca oraz do prowadzenia misji ewangelizacyjnej, dzięki której szerzy i ofiaruje braciom rzeczy święte - prawdę, łaskę Bożą".
A jak rozpoznać powołanie?
Przede wszystkim na indywidualnej modlitwie, musisz zapytać Pana Jezusa, na jaką drogę Cię wzywa, po której chce Cię doprowadzić do świętości? Jaką On ma dla Ciebie propozycję? A Ty, będąc cały czas wolnym w swoim wyborze, dasz odpowiedzieć taką, jaką uznasz za najwłaściwszą. Pytać można także przez swojego spowiednika, czy duchowego kierownika, a także tych, którzy dają swoim życiem świadectwo rozeznania woli Bożej.
Nie zawsze nasze wyobrażenia są adekwatne do rzeczywistości, dlatego każdy musi mieć odwagę zweryfikować rozeznane przez siebie sytuacje, znaki Bożej Opatrzności. Im wcześniej, tym lepiej! Kiedy jesteś już czegoś pewien, zaczynasz trochę inaczej funkcjonować. Inaczej patrzysz na rodziców, przyjaciół, kolegów, koleżanki, naukę, modlitwę, czas wolny i rozrywkę. Trochę to tak, jak chłopak na serio pokocha dziewczynę: zaczyna inaczej patrzeć na kolegów, którzy odnaleźli swoją miłość, relacje między rodzicami, inne dziewczęta, modlitwę, naukę, czas wolny itd. Dlatego tak ważne jest odrzucenie lęku i podjęcie męskiej decyzji, aby skonfrontować swoje ideały z ideałami innych.
I co dalej?
Aby przyjrzeć się z bliska duchowości i pracy salezjańskiej można przyjechać na „Weekend z ks. Bosko” do Lądu nad Wartą. To jeden z najwcześniejszych etapów rozpoznawania powołania salezjańskiego, ponieważ jest on przeznaczony dla uczniów szkół gimnazjalnych. Następnie zapraszamy na Salezjańskie Dni Skupienia, które są przeznaczone dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych, a także tych, którzy podjęli już studia lub pracę zawodową. Często przygotowują się do życia rodzinnego, a duchowość salezjańska odgrywa w ich życiu kluczową rolę. Zazwyczaj młodzi ludzie myślą, że Salezjańskie Dni Skupienia dla starszych są przeznaczone tylko dla tych, którzy myślą, by zostać salezjanami. Salezjańskie Dni Skupienia mają szerszy kontekst. Duchowość ks. Bosko może pomóc budować życie zarówno tych, którzy pragną zostać salezjanami, jak i tych, którzy myślą o założeniu rodziny.
Gdy podejmiesz decyzję...
Gdy w końcu myśl o pójściu za Jezusem z księdzem Bosko daje radość, mobilizuje do pracy i duchowego wzrostu, przychodzi czas na właściwe już rozpoczęcie drogi salezjańskiej. Po powiadomieniu rodziców o swojej decyzji, to będzie już pestka. Najlepiej zgłosić się bezpośrednio do Aleksandrowa Kujawskiego, gdzie w Salezjańskim Ośrodku Powołaniowym (SalOP) uzyskasz wszelkie informacje i będą podjęte konkretne działania. Można też nawiązać kontakt z którymkolwiek salezjaninem – on już będzie wiedział, jak Ci pomóc. Kiedy już wszystko będzie omówione, można będzie podjąć dalsze kroki.
Co trzeba przygotować, aby zostać przyjętym w charakterze kandydata do Zgromadzenia Salezjańskiego?
Wymagane dokumenty:
- podanie o przyjęcie do prenowicjatu kierowane do księdza Inspektora (przełożonego zakonu) pisane własnoręcznie;
- życiorys;
- świadectwo chrztu i bierzmowania (z aktualnymi datami);
- odpis aktu urodzenia (z aktualną datą);
- świadectwo ukończenia szkoły średniej i świadectwo maturalne lub dyplom ukończenia studiów wyższych;
- opinia lekarza o zdatności do podjęcia studiów oraz szkolna karta zdrowia (jeśli kandydat posiada);
- opinia księdza proboszcza własnej parafii;
- 3 fotografie.
Dokumenty najlepiej złożyć w okresie od marca do czerwca salezjaninowi odpowiedzialnemu za powołania w naszej Inspektorii lub w Inspektoracie Towarzystwa Salezjańskiego z siedzibą w Pile przy ul. Św. Jana Bosko 1.
Kontakt:
Inspektorialny Duszpasterz ds. Powołań
ks. Rafał Burnicki SDB
WSDTS
ul. Klasztorna 31
62-406 Ląd
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. kom.: +48 882 346 422