Przedstawiamy wersję roboczą - wstępną tekstu publikacji albumu Salezjanów w Dębnie 1946-2016. Zapraszamy do zapoznania się z nim. kliknij TUTAJ(26.02.2016)
ks. Zenon Kapłon SDB
Historia kościoła parafialnego pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Dębnie
Kościół wzniesiono w latach 1852-1857 na miejscu XIII - wiecznej świątyni zburzonej całkowicie w 1845 r. Budowlę zaprojektował architekt Fiaminius, wg wzoru z kościoła św. Mateusza w Berlinie, w tzw. stylu Rundbogen - łuków kolistych. Jest to świątynia 3-nawowa, monumentalna, z wysoka wieża od strony wschodniej, apsyda od strony zachodniej i ciągi kaplic od strony południowej; zbudowana z cegły czerwonej i klinkierowej, na fundamentach kamiennych; korpus nawowy 2-kondygnacyjny,bryła wyraźnie podzielona na 3 nawy, z osobnym dachem nad każda nawa.
We wnętrzu: przestrzeń podzielona na 3 wyraźne nawy przy pomocy drewnianych empor - wspartych na wiązkowych kolumnach o głowicach toskańskich i korynckich; na ścianach malowidła, w czaszy apsydy -Trójca Święta. Na szczytowych ścianach naw bocznych malowidła przedstawiają Chrystusa udzielającego Komunii, we wnętrzu świątyni oraz Matkę Boża Orędowniczkę; w wyposażeniu także dzwony: 1 wykonany w 1669 r. przez L. Kockeritza ze Szczecina i 2, odlany w 1794 r. przez Jana Krzysztofa Fischera z Chojny. Dobudowano salki i zakrystię w latach 1980-tych.
Zwracamy się z gorącą prośbą o zajrzenie do rodzinnych albumów i przesłanie do nas zdjęć, zeskanowanych w formacie jpg, jpeg, przedstawiających nasz kościół parafialny lub księży tutaj pracujących - od 1946 r. do 1980 r.
W czasie działań wojennych kościół nie doznał większych uszkodzeń, przejściowo był obrócony na dom kultury dla żołnierzy radzieckich.
Poświęcenia dokonał 24 grudnia 1945 roku ks. Proboszcz Wiktor Markiewicz.
W roku 1954 wnętrze zostało pomalowane i upiększone obrazami na sklepieniu absydy i na frontowych ścianach bocznych naw przez Salezjanina ks. Adama Skałbania SDB - artysta plastyk, (urodzony 20.12.1906 w miejscowości Oblekoń k. Buska. Nowicjat zakonny przeżył w latach 1928/1929 w Czerwińsku, święcenia kapłańskie otrzymał 22.08.1937 w Łodzi. Zmarł w 1986 w Warszawie, w 80 roku życia, 57 ślubów zakonnych i 49 kapłaństwa. Zajmował się wystrojem obiektów sakralnych).
W roku 1956 przeprowadzono gruntowny remont pokrycia wieży. Przełożenie dachówek na kościele, stare blaszane koryta ściekowe wymieniono na nowe, uzupełnione stare rynny ściekowe nowymi częściami. Sprawdzono gromochron.
W roku 1962 położono nowa posadzkę z terakoty w całym kościele, zakrystii, przedsionkach, a następnych latach wymieniono większą część podłogi na balkonach i na chórze. W roku 1963 pokryto nową blachą zakrystię, a w roku 1964 dano nową blachę w obu kolebach dachowych. Przebudowano także wejście na balkony i urządzono dwie sale katechetyczne po obu stronach wieży, a trzecią przy prezbiterium w części nawy bocznej – północnej (obecnie nie istnieją).
W roku 1970 pokryto wieże blachą, a w 1973 i 1974 sprawiono do wszystkich okien kościelnych nowe witraże.
W 1974 i 1975 założono nową instalację elektryczną w kościele. W 1976 roku wymieniono częściowo podłogę na balkonach i wybetonowano plac wokół prezbiterium kościoła.
W roku 1977 wymieniono 9 belek nośnych w sufitach kościoła i wymieniono jeden filar podtrzymujący strop kościelny. Pokryto blachą miedzianą główną nawę kościoła i połowę bocznej nawy – południowej.
(...)
(...)
25 Grudzień 2011 r. - Miło jest poinformować Parafian, iż po wielomiesięcznych staraniach (od lutego br.) uzyskaliśmy stosowne zezwolenie od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Starostwa Powiatowego, Urzędu Nadzoru Budownictwa i innych urzędów państwowych na remont koszy rynnowych na dachu naszego kościoła. Na początku grudnia firma Pana Gulińskiego wykonała naprawę wspomnianych koszy nad prezbiterium, a prace w 90 % w kwocie blisko 7.000 zł wsparł Pan Burmistrz Miasta Dębna i Rada Miasta. Składam im tą drogą serdeczne podziękowanie. Woda deszczowa już nie zalewa prezbiterium. Jeśli Pan Bóg pobłogosławi i wierni zechcą się włączyć we wspólne dzieło, kryzys nie będzie tak dotkliwy a planujemy wykonać odwodnienie kaplicy adoracyjnej i pogrzebowej - bo się „zapadają” - naprawić na całej długości dach i pomyśleć o odmalowaniu wnętrza kaplic, oraz całego kościoła. Aktualnie w kasie remontowej parafii mamy ponad 12 tysięcy złotych, a potrzeba ponad 40 tysięcy złotych wg. cennika prac i materiałów na dzień dzisiejszy. Bardzo dziękujemy parafianom za ofiary na remont świątyni. Prace będziemy prowadzili w miarę możliwości finansowych parafii.
(...)
Wtorek, 06 MARZEC 2012 r. Montowanie zwróconego czwartego dzwonu kościelnego na wieży naszego kościoła.
(...)
27 MAJA 2012 R. - Serdeczne podziękowanie Składam Rodzicom Dzieci pierwszokomunijnych za złożone dary - 2 nowe dębowe klęczniki, a także dar na malowanie kościoła w łącznej kwocie przekazano parafii 7.300 złotych.
(...)
05 SIERPNIA 2012 R. - Firma Pana Gulińskiego wykonała zabezpieczenie dachu nad kaplicą pogrzebową i adoracyjną, oraz wyprowadziła odpływy deszczówki ze wspomnianej części dachu. Jeśli sufity we wspomnianych obiektach wyschną, pomyślimy o odnowieniu wnętrz tychże pomieszczeń.
(...)
05 GRUDZIEŃ 2013 r. Dzięki Bożej Opatrzności polecaliśmy prace remontowe prezbiterium w naszej świątyni, które trwały trzy miesiące. Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za ich datki na remont Świątyni. Rozpoczęto od pomalowania ściany prezbiterium. Następnie wyczyszczono malowidła ścienne na balkonach i w apsydzie prezbiterium, gdzie musiano uzupełnić ją kolorami.
(...)
29 czerwca 2014 r. w Uroczystość św. Ap. Piotra i Pawła w naszej świątyni gościliśmy Ks. Grzegorza Grubę sdb ze Szczecina który odprawił sumę odpustową o godz. 11.00 i dokonał poświęcenia nowych figur apostołów Piotra i Pawła. Serdecznie dziękuję firmie pana Mirosława Kuka za ustawienie figur na cokołach.
(...)
10 grudnia 2014 r. - Zostały zakończone prace remontowe ściany prawej (od strony ul. Chojeńskiej) naszej świątyni oraz został namalowany anioł na ścianie z lewej strony organów.
(...)
(...)