Msze Święte

W niedzielę i święta: 6.30, 8.00, 9.30 - młodzież, 10.00 - w Oborzanach 10.00 - w Mostnie, 11.30 - w Barnówku, 11.00 - Suma, 12.30 - dzieci, 18.00

W dni powszednie: 6:30, 9:00, 18:00

W I Piątek miesiąca: 6:30, 9:00, 16:30 - dzieci, 18:00, 19:00 - młodzież

SPOWIEDŹ: podczas każdej Mszy św.

Nabożeństwa: 8:30 -  poniedziałek - sobota, 17.30 -  poniedziałek - piątek i niedziela 

Kancelaria

W tym tygodniu czynna:

wtorek: 9.30 - 11.00  i 15.30 - 17.00,  czwartek:  9.30 - 11.00 i 15.30 - 17.00,  

sobotę: 9.30 - 11.00

W sprawach pilnych - pogrzebowych                tel. 502 588 444

W sprawach duszpasterskich -  rezerwacji Mszy Św. 

debno-parafia@salezjanie.pl

 

Od Środy Popielcowej

Print Friendly, PDF & Email

sroda popielocowaPowiadają ludzie, że jaka róża, taki cierń. Bo to i racja: każdy ta piękna roślina o cudownych kwiatach, ma ukryte kolce, na które trzeba uważać. Ale hodowcy próbują radzić sobie z tym i kolców jest albo mniej, albo są mniejsze. Zawsze trochę na naszą korzyść.
Powiadają też ludzie, że jakie życie, taka śmierć. Bo to też racja i widać jak na dłoni: jak kto żył, tak umiera. Coś w tym jest. Tyle, że umierania nie można modyfikować. Nie można też przetestować i popróbować. Każdy przechodzi przez Bramę na drugą stronę życia tylko raz. I właściwie sam.
W takim ujęciu życie ludzkie w doczesności to nic innego jak przygotowanie do życia ludzkiego w wieczności. Jaka doczesność, taka wieczność. Jakie przygotowanie, takie świętowanie. To jak z Wielkim Postem.
XP (SDB)

 

Powiadają ludzie, że jaka róża, taki cierń. Bo to i racja: każdy ta piękna roślina o cudownych kwiatach, ma ukryte kolce, na które trzeba uważać. Ale hodowcy próbują radzić sobie z tym i kolców jest albo mniej, albo są mniejsze. Zawsze trochę na naszą korzyść.
Powiadają też ludzie, że jakie życie, taka śmierć. Bo to też racja i widać jak na dłoni: jak kto żył, tak umiera. Coś w tym jest. Tyle, że umierania nie można modyfikować. Nie można też przetestować i popróbować. Każdy przechodzi przez Bramę na drugą stronę życia tylko raz. I właściwie sam.
W takim ujęciu życie ludzkie w doczesności to nic innego jak przygotowanie do życia ludzkiego w wieczności. Jaka doczesność, taka wieczność. Jakie przygotowanie, takie świętowanie. To jak z Wielkim Postem.
Każdego roku otrzymujemy taki czas, pomyślany przez ludzi, ale przygotowany przez Ducha Świętego. Dla naszego dobra, rzecz jasna. Co więcej, czas pomyślany przez ludzi, ale tak wyposażony w Łaskę Pana, że aż dziw bierze.
Skierowana jest ta Łaska nade wszystko na nasze nawrócenie. Na przyjrzenie się swojemu mówieniu i postępowaniu, ale z Ewangelią w ręce. Samemu nie warto. Jak zwykle, i tak dojdziemy do wniosku, że jesteśmy w porządku. Niekoniecznie dobrzy i doskonali, ale w porządku. Zatem z Ewangelią w ręce, jak z przewodnikiem w wędrówce po starówce, albo z mapą w przemierzaniu szlaku.
A czemu tak? Żeby zobaczyć, to co w nas ukryte, nie do końca jasne, takie między wierszami. I żeby mieć punkt odniesienia, właściwy punkt odniesienia. A stawka jest - przyznamy wszyscy - wysoka: nasze umiłowanie Boga, nasze chrześcijaństwo.
„W życiu chrześcijanina Wielki Post jest czasem częstszego słuchania Słowa Bożego, intensywniejszej modlitwy i postu, służącego głębszemu spotkaniu z Bogiem we własnej słabości i zależności od Niego. Wielki Post to droga do spotkania z Chrystusem Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym, z miłością Boga objawioną w krzyżu; droga, na której wierzący może odnaleźć siebie, dźwigającego własny krzyż w ramionach Miłości Ukrzyżowanej...” - tak o tym Czasie Łaski pisał o. T. Duszyc, kapucyn, we wstępie książeczki „Wielki Post z Ojcem Pio”.
„Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię.” Kiedy czytamy opis ogrodu Eden, zasadzonego przez Boga dla ludzi na wschodzie, nie od razu dociera do nas jeden istotny szczegół. Edeńska sielanka to obraz człowieka szczęśliwego, bo doznającego Bożej Opatrzności. Jedna z okoliczności związana ze szczęściem to respektowanie wskazań Boga na temat drzewa poznania dobra i zła: nie wolno spożywać jego owoców! Ewa, w odpowiedzi na podstępne pytanie węża - szatana, uściśla sprawę: tylko o owocach z drzewa, które jest w środku ogrodu, Bóg powiedział: nie wolno wam jeść z niego, a nawet go dotykać, abyście nie pomarli... (Rdz 3,3) Czyli nie tylko owoce, ale jakikolwiek bezpośredni kontakt (dotyk)z drzewem poznania dobra i zła jest śmiertelny dla człowieka. To jest ten szczegół. A jeśli sprawa z tym drzewem wyraźnie porządkuje zagadnienie, kto w tandemie: Bóg - Stwórca i człowiek- stworzenie może decydować o dobru i złu, to na Wielki Post płynie stąd dla nas jeszcze jedno wskazanie. Nawracanie się z Ewangelią w ręku to ukrócenie w sobie wszelkich absolutnie tęsknot i pomysłów na samodzielne ustalanie, co jest dobre, a co złe. Nie dotykaj - woła Bóg. Tego drzewa nie dotykaj! Nie próbuj nawet troszkę wchodzić na Mój teren! Ty nie możesz ustalać wymiarów dobra i jego braku. To moja domena! Nie czyń tego, bo zagubisz się tak, że umrzesz najtragiczniejszą śmiercią, bo wieczną i polegająca na życiu w potępieniu.... W stosownym okresie XX wieku, z racji wydarzeń historycznych, raczej tragicznych, bo taka zawsze jest wojna, ukuto na potrzeby propagandy hasło: Ręce precz od Wietnamu! Parafrazując, możemy się wielkopostnie upominać: Ręce precz od drzewa poznania dobra i zła! I trzeba wołać tak silnym, odważnym głosem - może, oprócz nas samych, kogoś jeszcze uda się uratować, ochronić...
Jakie przygotowanie, takie świętowanie. A świętowanie może być przednie. Raz, że to największe, najwspanialsze święta naszej wiary. Dwa, ze tak bogate liturgicznie w treści. Trzy, że wsparte ciekawymi propozycjami tradycji, zwyczajów i obyczajów. Cztery, że Święta takie wiosenne, pełne radości budzącego się życia. Niech świętowanie będzie przednie, doprawdy. Ale najpierw droga przez nawrócenie, wyrzeczenie się grzechu, Drogi Krzyżowe, Gorzkie Żale, rekolekcje, solidną spowiedź... Jakie przygotowanie, takie świętowanie.

 

 

Image

ks. Piotr Grzymała (Salezjanin)

Liturgia dnia

Kliknij i czytaj

Parafia Rzymskokatolicka

pw. św. Ap. Piotra i Pawła

Pl. Konstytucji 3 Maja 2

74-400 Dębno
woj. Zachodniopomorskie, Polska
Telefon: 95 760-27-16
http://www.debno.salezjanie.pl
debno@salezjanie.pl
Konto Parafii: GBS Barlinek o/Dębno

80-8355-0009-0046-8578-2000-0001

Odwiedziło nas

362923
DzisiajDzisiaj20
WczorajWczoraj180
W tym tygodniuW tym tygodniu797
W tym miesiącuW tym miesiącu3705
OgółemOgółem362923