Msze święte

Lipiec i sierpień

Niedzielna: 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 
                     18.00, 20.00

9.00 - w Oborzanach

10.15 - w Mostnie

11.30 - w Barnówku

Dni powszednie:

7.00, 18.00

Spowiedź w czasie Mszy św.

- Kancelaria -

 

W tym tygodniu czynna:

wtorek    15.30 - 17.00

czwartek 15.30 - 17.00

sobota       9.30 - 11.00

 

Praca z młodzieżą w polskich parafiach salezjańskich

Print Friendly, PDF & Email
ImageKatecheta 1/2010 » RECENZJE »

(oprac.własne) Praca z młodzieżą w polskich parafiach salezjańskich. Z badań nad systemem prewencyjnym w duszpasterstwie parafialnym
ks. Jerzy Rydzewski SDB

Praca z młodzieżą w polskich parafiach salezjańskich.

Z badań nad systemem prewencyjnym w duszpasterstwie parafialnym
Wydawnictwo „Buk”, Białystok – Rottenbuch 2009

Prezentowaną książkę, której autorem jest ks. dr Jerzy Rydzewski SDB, opracowano na podstawie badań pedagogiczno-socjologicznych, przeprowadzonych przez autora z upoważnienia KUL-u. Przedmiotem badań była weryfikacja wychowawczego systemu prewencyjnego chrześcijan, stosowanego obecnie przez salezjanów w pracy z młodzieżą w polskich parafiach. Wzorem stały się wskazania pedagogiczne św. Jana Bosko. Autorowi chodziło o to, by stwierdzić, w jakim stopniu była i jest możliwa w polskim duszpasterstwie parafialnym praca z młodzieżą, praca prowadzona w stylu św. Jana Bosko. W tym celu autor przeprowadził z młodzieżą i księżmi salezjanami, odpowiedzialnymi za duszpasterstwo parafialne, szeroko zakrojone badania. Zebrany materiał stał się podstawą prezentowanej publikacji.
Ksiądz Jerzy Rydzewski, po przeprowadzeniu ankiety wśród młodzieży w salezjańskich parafiach, jako miarodajną do socjologicznej oceny wytypował próbę 300 wypełnionych kwestionariuszy, czyli materiał badawczy uzyskany w parafiach Maryi Wspomożenia Wiernych w Rumi koło Gdyni, św. Teresy w Łodzi i św. Michała we Wrocławiu. Nadto przeprowadził dodatkowo wywiady z 52 księżmi salezjanami, pracującymi w duszpasterstwie parafialnym.

ImageNa uwagę zasługują zawarte w książce wypowiedzi młodzieży i relacje księży. Nadto cenny jest dokładny opis chrześcijańskiego systemu prewencyjnego, nazywanego często pedagogią św. Jana Bosko, uzupełniony literaturą pomocniczą z pedagogiki, psychologii i socjologii. Dla czytelnika istotne będą zapewne metody, techniki i sposoby działania wychowawczego, możliwe do zastosowania w pracy z młodzieżą w parafii. Ważne jest także zwrócenie uwagi na istotne elementy wychowania w pedagogii św. Jana Bosko,nakreślone obrazowo w tak zwanym modelu systemu prewencyjnego, opisanym w książce. Na podstawie przeprowadzonych badań można sądzić, że młodzi parafianie w Polsce akceptują pracę swoich księży, którzy prowadzą ich duszpasterstwo na wzór św. Jana Bosko.

Zarówno w pracy dydaktycznej, jak i apostolskiej jesteśmy skłonni do powoływania się na przykładne życie i działalność misyjną wielkich świętych, takich jak św. Jan Bosko, św. Jan Maria Vianney, św. Franciszek z Asyżu, św. Ignacy Loyola, świętych sprzed wielu lat. I tak jest dobrze. Ale wśród nas żyło i żyje wielu „Janów Bosko”, „Janów Vianneyów” czy „św. Franciszków”, czyli duchowych synów wielkich świętych. Wydaje się, że to właśnie oni powinni być nam bliżsi czasowo i kulturowo niż dawni wielcy chrześcijanie. Warto spojrzeć na „bliskich nam braci czy kolegów” i na ich „szaleństwo apostolskie”, by spożytkować to w pracy z młodzieżą.
Książka ukazuje osobowość salezjanów i ich pracę z młodzieżą w parafiach, pracę opartą na chrześcijańskim systemie prewencyjnym, przystosowanym do współczesnych warunków istniejących w Polsce.

Liturgia dnia

Kliknij i czytaj

Parafia Rzymskokatolicka

pw. św. Ap. Piotra i Pawła

Pl. Konstytucji 3 Maja 2

74-400 Dębno
woj. Zachodniopomorskie, Polska
Telefon: 95 760-27-16
http://www.debno.salezjanie.pl
debno@salezjanie.pl
Konto Parafii: GBS Barlinek o/Dębno

80-8355-0009-0046-8578-2000-0001

Odwiedziło nas

346461
DzisiajDzisiaj10
WczorajWczoraj205
W tym tygodniuW tym tygodniu1286
W tym miesiącuW tym miesiącu3610
OgółemOgółem346461